• Rólunk Kapcsolat Blog Tudásbázis GYIK Letöltések

    Liftakna szkennelése FARO Focus 3D lézerszkennerrel

    2024-10-29

    Liftakna 3D szkennelése horizontális állvány használatával


    A liftaknák felmérése kulcsfontosságú lépés a felújítások és új építési projektek során, hiszen a pontos adatok elengedhetetlenek a biztonságos és hatékony felvonók beépítéséhez. A hagyományos felmérési módszerek azonban gyakran kihívást jelentenek, különösen akkor, ha az aknák szűkek, vagy a mérési körülmények korlátozottak. Ilyen esetekben a modern technológia, különösen a vízszintes állvánnyal végzett 3D lézerszkennelés, forradalmasítja a folyamatot, pontos adatokat biztosítva a legszűkebb helyeken is.

    Miért fontos a liftakna pontos felmérése?


    A liftakna felmérésekor különösen fontos meghatározni az akna méreteit, dőlésszögét és az esetleges deformációkat, hiszen ezek az adatok alapvetően befolyásolják az új lift maximális méretét és elhelyezését. A felvonónak függőlegesen kell mozognia az aknán belül, így a tengely bármilyen dőlése csökkenti a felvonó által elfoglalható alapterületet. Ugyanilyen fontos meghatározni az akna legszűkebb keresztmetszetét, hiszen ez határozza meg a jövőbeni felvonó legnagyobb lehetséges befoglaló méreteit.

    A felmérés eredményeként nemcsak a liftakna teljes magasságát kell pontosan meghatározni, hanem az egyes szinteken található hozzáférési pontok méreteit és helyzetét is. Ezek az adatok kulcsfontosságúak a felvonó tervezése során, mivel a liftajtók elhelyezésének pontosan illeszkednie kell az épület egyes szintjeihez.

    Liftakna felmérés 3D lézerszkennerrel


    A lift aknákat jellemzően azért mérjük fel 3D lézerszkennerrel, hogy meghatározzuk az új felvonók lehetséges méreteit. Különösen fontos a felvonó-tengely esetleges dőlése, mivel a felvonónak függőlegesen kell mozognia az aknában. A tengely dőlése csökkenti a jövőbeli felvonó maximális méreteit. Ugyanilyen fontos az akna legkisebb keresztmetszetének meghatározása, köznyelven a "legszűkebb" pont, mivel ez a méret is korlátozza a felvonó maximális befoglaló méreteit. Végül meg kell határozni a teljes magasságot és a felvonóhoz való hozzáférési pontok helyzetét is.

    A liftaknánk 3D lézerszkenneres felmérései során azonban kihívások merülnek fel, hiszen ha csak az akna aljáról készítünk szkennt, akkor a pontsűrűség az akna alján sokkal nagyobb, mint a felső részeken (a pontsűrűség felfelé haladva csökken, egyenetlenné válik).

    A pontfelhő sajnos akkor is hiányos lesz, ha a 3D szkennert az egyes emeleteken közvetlenül az akna bejáratához helyezzük el, hiszen ebben az esetben a mérés oldalirányból történik, és emiatt az aknában mindig lesznek olyan területek, amelyek "láthatatlanok" maradnak a szkenner számára.

    A fenti két problémás eset megszüntetése érdekében cégünk liftaknák szkennelésekor mindig a horizontális állványt használja. Ez a speciális állvány lehetővé teszi, hogy a FARO Focus 3D lézerszkennert biztonságosan és stabilan helyezzük el az akna középvonalában. A lézerszkennert hagyományos módon álló helyzetben is lehet rögzíteni, de a horizontális állványon található bizonsági adapter lehetővé teszi, hogy akár fejjel lefelé is rögzítsük a készüléket. A vízszintes állványról történő liftakna szkennelés esetén egyenletes és teljes pontfelhő jön létre.

    Mire van szükség a liftakna 3D szkenneléséhez?




    Liftakna mérés 3D szkennerrel
    Liftakna 3D lézerszkennelése FARO Focus Premium 3D lézerszkennerrel

    A liftakna felmérés menete


    A liftaknák szkennelése során minden emeleten két mérést végzünk. A vízszintes állványon először egy mérést normál helyzetben majd egy másikat fordított (fejjel lefelé) rögzítéssel. Egy normál akna szkenneléséhez általában 1/5-ös felbontás és 3x minőség paraméter beállítások mellett végezzük a mérést. Ezekkel a beállításokkal egy szkennelés körülbelül 3 percet vesz igénybe. Az állvány átalakítása az álló helyzetből a fordított rögzítésre szintén hozzávetőlegesen 3 percet igényel. Az állvány felállítása minden emeleten ~ 6 percet vesz igénybe. Így egy emeleten az állvány szerelése, illetve a 2-2 szkennelés összesen ~15 percet vesz igénybe. Ennek megfelelően egy 6 emeletes felmérés ~90 percet jelent.

    Felmérési tervek a szkennelt pontfelhőből


    A helyszíni mérést követően a szkennelt állományokat a FARO saját fejlesztésű összefűző szoftverében, a FARO SCENE szoftverben feldolgozzuk. A szűrt, tisztított, sűrűségében homogenizált pontfelhő állomány alapján elkészíthetőek:

    • Metszetek az akna dőlésének meghatározására.
    • Alaprajzok minden emeleti szinten a minimális keresztmetszet meghatározására.
    • Alaprajzok és metszetek a bejáratok területén azok méreteinek és pozícióinak meghatározására.

    Liftakna felmérés eredmények


    A liftaknában felvett szkennelésből készített metszetek segítségével meghatározható volt a minimális keresztmetszet, amely végső soron meghatározza a felvonó jövőbeni maximális befoglaló méreteit.

    Összegzés


    A liftakna felmérése horizontális állvánnyal forradalmasítja a felvonók tervezéséhez szükséges adatgyűjtést. Az innovatív mérési eljárás gyors, pontos és teljes körű adatokat biztosít, amely lehetővé teszi a modern felvonók biztonságos és hatékony beépítését még a legszűkebb helyeken is. A vízszintes állvány használatával kiküszöbölhetők a hagyományos módszerekkel járó kihívások, így a liftakna minden részlete megbízhatóan felmérhető, biztosítva a sikeres tervezési és kivitelezési folyamatot.

    Árajánlatot kérek

    Ha egyetértesz az alábbiakkal, kérlek tedd be a pipát ide a jelölőnégyzetbe!












    Forrás: Laserscanning Europe GmbH

    Új hozzászólás: Korábbi hozzászólások:
    Ehhez a cikkhez/bejegyzéshez még nem érkezett hozzászólás!




    Árajánlatot kérek

    Ha egyetértesz az alábbiakkal, kérlek tedd be a pipát ide a jelölőnégyzetbe!

    http://faro3d.hu

    http://faro3d.hu

    A Cookie-król - Azért használunk cookie-kat, hogy javíthassuk a böngészési élményt és a weboldalt.

    További információért kattints ide!