„Nagyobb projekteknél biztosan nem esünk neki a munkának 3D szkennelés nélkül”
2024-12-31
„Nagyobb projekteknél biztosan nem esünk neki a munkának 3D szkennelés nélkül”
Beszélgetés Bencze Istvánnal, az Ecotemp Kft. projektvezetőjével
A 3D lézerszkennelés hatékony és gyors megoldást kínál komplex, külső és belső terek felmérésére. A technológia sokoldalúságát mutatja, hogy mára az építőipari tervezés- és kivitelezés minden területén meghatározó és alkalmazott mérési módszeré vált. Mostani beszélgetésünkben az egyedi nyílászáró tervezés- és kivitelezés egyik meghatározó hazai szereplője, az Ecotemp Kft. történetén keresztül mutatjuk be, hogy milyen módon könnyíti meg a mindennapi feladatokat a 3D lézerszkennelés.
Az interjút Gábriel Miklós, alkalmazástechnikai mérnök kollégánk készítette Bencze Istvánnal, az Ecotemp Kft. projektvezetőjével. Hálásan köszönjük, hogy rendelkezésünkre állt és megosztotta tapasztalatait.
Az Ecotemp Kft. bemutatása
Az Ecotemp Kft. 2009 óta szolgálja ki saját gyártású alumínium nyílászárókkal üzleti megrendelőit. Partnereik generálkivitelezők, építészek, vállalkozások, de rendszeresen dolgoznak magánszemélyeknek is. Építőipari projekjeik részeként, gyakran közületi felhasználásra vállalnank kivitelezést, például szállodák, hivatalok, kulturális vagy épp kereskedelmi intézmények számára.
Az Ecotemp Kft. speciális igényekre gyárt füst- és tűzgátló ajtókat, ablakokat, függönyfalat, menekülési útvonalakba épített ajtókat, illetve hő- és füstelvezető rendszereket, melyekhez speciális gyártói akkreditációval rendelkeznek.
Precíz, tapasztalt mérnök csapatuk által készített felmérési tervek alapján gyártják termékeiket jól felszerelt gyártóüzemükben – legyen szó akár függönyfalak, portálok, ajtók, ablakok, belső nyílászárók, üvegtetők, télikertek kivitelezéséről.
Weboldal: www.ecotemp.hu
Elérhetőségek: info@ecotemp.hu | +36 30 554 3556 |
Mesélj kérlek az Ecotemp Kft. működéséről és főbb szolgálatásaitokról!
Az Ecotemp Kft.-t 2009-ben alapították és évről-évre növekedtünk. Jelenleg az állomány 20 főből áll. Alumínium nyílászáró gyártó cég vagyunk, egyedi nyílászárókat gyártunk. Dunakeszin található a gyártó üzemünk és az irodánk is, ahol egyedi igényeket valósítunk meg. Teljeskörű szolgáltatást nyújtunk. Az egyedi nyílászárók tervezése, a gyártása és a helyszíni beépítés felügyelete, illetve a felek közötti kommunikáció biztosítása is hozzánk tartozik. Kollégáink gyakorlatilag projekt menedzserekként vannak jelen a kivitelézek során. Bár a nyílászárók beépítését szerződött partnereink, alvállalkozók végzik, de kollégáink felügyelik a folyamatot, illetve az építésvezetést is mi biztosítjuk: helyszíni jelenlét, kapcsolattartás, megvalósulási tervek, készre jelentés. Belföldön és külföldön is vállalunk projekteket.
Jellemzően milyen nyílászáró projekt méretekkel dolgoztok?
Büszkén mondhatom, hogy a cég 2009-es alapításától kezdve mind a céget, mind az általunk megvalósított projektek méreteit egy folyamatos, organikus növekedés jellemezi. 2024-re mindenféle projekt méret megtalálható nálunk, a családi ház mérettől egészen a 30-40 lakásos apartmanházakig bezárólag. Az Ecotemp Kft. magát közepes vállalkozásként definálja, de az utóbbi években a gyártó kapacitások is jelentősen bővültek, ami magában hordozza a további növekedés lehetőségét. Az új, többtengelyes megmunkáló- és szabászgépekkel pedig a gyártási lehetőségeink jelentősen kiszélesedtek, a hatékonyság ugrásszerűen nőtt.
A cég profilja egyedi nyílászárók tervezése és kivitelezése. Milyen anyagokból dolgoztok?
A nyílászáróinkat az Európában legmagasabb színvonalat képviselő német Schüco és Wicona alumínium profilrendszerekből szereljük, de fontos megjegyezni, hogy a kínálatunkban a Magyarországon forgalomban lévő rendszerekből készült egyéb termékek is helyet kapnak. Bátran kijelenthető, hogy a Schüco profilok ebben a szegmensben világelsők. Érdemes kiemelni továbbá a Schüco profilok hazai forgalmazóját, az AluKönigStahl Kft.-t, akik az évek során kiváló partnerünkké váltak. A kollégákkal való munka szakmailag kifogástalan és gördülékeny, illetve nem utolsó sorában kivételesen rugalmasak és gyorsak, ami az építőiparban hatalmas érték.
Válogatás az Ecotemp Kft. korábbi munkáiból
A cégeink közötti kapcsolat valamikor 2020 elején kezdődött egy belvárosi épület tetőtéri szintjének teljes felmérésével, de úgy tudom, hogy akkor te már régen a cégnél dolgoztál. Mesélj kérlek arról, hogy mikor kerültél be a csapatba, illetve arról, hogy mivel foglalkozol itt!
Rögtön az egyetem befejezését követően, 8 éve kerültem az Ecotemphez, akkor mint ajánlatkészítő. Az évek során projektvezető lettem, mára a korábbi évek tapasztalatára építve több projektet párhuzamosan is felügyelek, illetve valósítok meg elejétől a végéig. Talán érdemes még elmondani, hogy az Ecotemp Kft.-nél 2-3 projektvezető kolléga dolgozik, és kapacitás függvénye, hogy ki mit tud vállalni. Én személy szerint a kisebb projektektől egészen a kifejezetten nagyokig már mindenhol megfordultam.
Az a tapasztalatom, hogy egyre vadabb ötletek vannak az építőiparban. A mai modern háromdimenziós tervezőszoftvereknek köszönhetően a tervezésnek csak a képzelet szab határt. Melyek azok a területek a nyílászáró tervezésben/kivitelezésben, amiket kihívásként lehet azonosítani?
A nyílászáró tervezése szinte mindig a felméréssel kezdődik. Ez azért fontos, hogy pontosan tudjuk, hogy mit és hova kell majd beépítenünk. Önmagában a felmérés is jelenthet kihívást, bár meg kell jegyezni, hogy azok a felmérést követően a tervezőasztalnál is előfordulnak.
Vegyünk például egy egyszerűbb esetet: egy családi ház egyik ablakát. Itt a felmérés gyakorlatilag a nyílás szélességének és magassának feljegyzését jelenti. Ezen értékek valamint a beépítési hézag ismeretében a nyílászáró-tervezés nagyon egyszerű.
Azonban manapság vannak bonyolultabb feladatok, amikor a nyílászárót akár 30…50 cm-re kitolják a homlokzat elé. Ilyen esetekben számos olyan kérdés merül fel, mint, hogy hogyan fog találkozni a nyílászáró és a szerkezet, hova rögzíthetünk. Itt már a felmérésnél is nagyon kell figyelni, hogy minden, a tervezéshez szükséges méret dokumentálásra kerüljön.
A kézi felmérés nehézségeivel kapcsolatban tudnék említeni egy másik konkrét eset is, egy lyukablak dokumentálásáról, amit a kollégáimmal villám gyorsan fel is mértük, aztán utólag kiderült, hogy az ablakot nem is úgy és nem is oda szeretnék. Viszont mivel mi csak szélességet és magasságot mértünk, a nyílás környezetét nem, így vissza kellett menni a helyszínre megtenni a kiegészítő méréseket, felvenni a hiányzó méreteket.
Ezeket a gyakori buktatókat a 3D lézerszkennelés alkalmazása teljes mértékben kiküszöböli, hiszen a 3D lézerszkennerrel felvett pontfelhő állományban a felmérés környezetének minden részlete szerepel. 3D lézerszkennelés minimálisra csökkenti annak a lehetőségét, hogy egy menet közben fontossá váló méret miatt vissza kelljen menni a helyszínre, hiszen a pontfelhőben minden benne van, ráadásul színesben.
Ha már a kihívásoknál tartunk… Tudnál említeni egy konkrét példát, amikor a magasságok és szélességek mérése nem volt elegnedő a tervezéshez?
Korábban már szóba hoztad annak a belvárosi tetőtéri szintnek a felmérését, aminek kapcsán először kapcsolatba kerültünk. Ez a projekt a mostani beszélgetésünk szempontjából is jó példa lehet. Először röviden összefoglalnám a projekttel kapcsolatos fontosabb tudnivalókat, aztán rákanyarodhatunk a 3D lézerszkennelésre is.
Adott volt egy bonyolult geometriával rendelkező vasbeton koporsó födémszerkezet, különböző szögben találkozó tetőfelületekkel. A mi feladatunk volt a teljes tetőtér beépítése. A 17 lakásos tetőtérbe összesen több, mint 100 nyílászárót kellett beépítenünk.
Ebben a projektben már a tervezés teljes folyamata háromdimenzióban zajlott, mivel kifejezetten izgalmas, modern építészeti megoldások voltak jelen: ferde síkú tetőfelületek találkoztak alaprajzilag sem 90 fokban, sőt a ferde síkokban is voltak eltérések.
A nagyméretű, összefüggő ablakfelületek mellett, kihívást jelentettek a teraszok, ahol három kisebb síkot kellett összehozni, ráadásul úgy, hogy a többi terasz üvegfelületeivel is futniuk kellett.
Ennél a projektnél az acél-tartószerkezetet nem mi biztosítottuk, csupán az üvegeket és a saját nyílászárókat.
Azt biztosan állíthatom, hogy egy kimondottan elhúzódó projekről van szó (kb. 6 hónapig tartott). A gyártmánytervezést már a legelső pillanattól kezdve az általatok szkennelt pontfelhőre kezdetük el.
Ráadásul külön érdekesség volt, hogy a felmérések a kivietelezéssel párhuzamosan, több körben haladtak. Amikor elkészült a tetőtér egy-egy újabb része, ti kimentetek és beszkenneltétek az adott részt. Ez már csak azért is hasznos volt, mivel a több körös felmérés lehetővé tette, hogy egy korábbi ütemben elkészült, beépített vázszerkezet is vissza tudtunk ellenőrizni. A pontfelhő alapján le tudtuk ellenőrzni, hogy egyáltalán oda került- e a szerkezet, ahova mi azt szántuk. Ha nem is került oda, ahova szántuk, akkor a későbbi ütemek gyártmánytervezését hozzá lehetett igazítani a már bent lévő szerkezetekhez. Ez hatalmas segítséget jelentett a projekt alatt.
Kijelenthető-e az, hogy 3D lézerszkennelés nélkül nem lehetett volna megcsinálni az említett projektet?
Azt nem állítom, hogy hagyományos kézi eszközökkel lehetetlen lett volna felmérni, de – összehasonlítva a 3D lézerszkenneléssel - a felmérésre szánt idő biztosan a sokszorosa lett volna és biztosan több ember bevonásával járt volna, ami csökkentette volna a kapacitásainkat. Arról nem is beszélve, hogy magasabb hibázási lehetőséget is jelentett volna mind a tervezés, mind a kivitelezés során. Nem volt lehetetlen küldetés, de az biztos, hogy a ti szolgáltatásotok nagyban megkönnyítette a munkánkat.
Az elmúlt évek tapasztalatai azt mondatják velem, hogy minden tervezési folyamatnak valahol egy fontos része a felmérés. Létezik nálatok olyan nyílászáró tervezés, amit nem előz meg helyszíni felmérés? Ha igen, akkor ez milyen veszélyeket rejt?
Egy jó tervezésnek természetesen része a felmérés. Az esetek túlnyomó többségében kimegyünk a helyszínre és felmérjük a nyílászáró helyét. Előfordulnak azonban olyan esetek, amikor – a szűk határidők miatt - a tervezést már el kell kezdenünk, de még nem áll rendelkezésre a nyílás, amit mérhetnénk. Ilyen esetekben meg tudunk egyezni a megbízóval egy méretben, amit mi legyártunk, a megbízó pedig úgy alakítja a nyílást, hogy mi biztosan be tudjuk építeni a nyílászárót. Minden más esetben a tervezésnek alapvető eleme a helyszíni felmérés.
Az tehát kijelenthető, hogy felmérés része az életeteknek, a munkátoknak, így vagy úgy, lesz rá szükség. Hogyan találkoztatok először a 3D szkennelés technológiával és miért döntöttetek a használata mellett?
A 3D lézerszkenneléssel még az egyetemi éveim alatt találkoztam. Volt egy szaktársam, aki a diploma munkáját a 3D lézerszkennelés technológiája köré építette. Terhelt és terheletlen acél tartókat szkennelt be és határozta meg az alakváltozásokat a felvett pontfelhőre illesztett modellek segítségével. A kísérleti úton meghatározott és a pontfelhőből számított alakváltozások megegyeztek. Maga a téma is érdekes volt, de az eredmények már önmagukban is bizonyították számomra a 3D lézerszkenneres felmérés pontosságát és gyakorlati használhatóságát.
Amikor elkezdtem dolgozni az Ecotemp Kft.-nél már ismertem a 3D lézerszkennelés technológiáját, de valójában nem foglalkoztam vele. Majd évekkel később, cégünk egyik projektje kapcsán, jött egy sok íves nyílással rendelkező szerkezet, aminek a felmérését nem akartuk elkezdeni analóg eszközökkel: lézeres távolságmérővel, mérőszalaggal, papírral és ceruzával. Tartottunk a kézi felméréseket terhelő pontatlanságtól, az elhúzódó folyamattól és a sok-sok emberi munkaórától, utazástól. Ekkor jött az ötlet, hogy próbáljuk ki a 3D lézerszkennert.
Ezek alapján gyakorlatilag lehet azt mondani, hogy te honosítottad meg a szkennelést a cégnél. Ha jól értem, akkor te voltál az a cégben, aki tudtál erről a technológiáról és javasoltad a használatát?
Bár ez így jól hangzik, hogy úttörőként én honosítottam meg a lézerszkennelést az Ecotempnél, azért azt hozzá kell tennem, hogy magát a technológiát valószínűleg a kollegáim is ismerték. Az viszont biztos, hogy korábban nem használtuk és amikor felmerült ennek a lehetősége, én jeleztem, hogy szívesen rajzolnék a pontfelhőben, behatóbban is megismerkednék a használatával. Így hát belevágtunk… és milyen jól tettük.
Hogyan segíteti a 3D lézerszkennelés a tervezési, kivitelezési folyamataitokat?
Ahhoz, hogy ezt jól el tudjam magyarázni, kanyarodjuk vissza az első olyan projekthez, amikor még nem használtuk a 3D lézerszkennert az íves nyílások felmérésnél. Ebben a projektben összesen 54 db íves nyílászáró tervezését, gyártását és beépítését kellett megvalósítanunk.
Kimentünk a helyszínre, kiválasztottunk egy nyílást és papírsablon segítségével gyakorlatilag körberajzoltuk azt, majd visszahelyeztük ugyanabba a nyílásba, de sajnos a papír könnyű súlya miatt már a körberrajzolás sem volt tökéletes, így végül a papírsablon és a nyílás nem egyezett. Ezt követően vittünk XPS-t és körberajzoltuk a nyílást, majd kivágtuk a sablont és egymás után minden nyílásba belepróbáltuk. Ahová nem illeszkedett, ott készítettünk egy újabb sablont. El tudod képzelni, hogy milyen jól szórakoztunk, mire 54 nyílásnál végigpróbáltunk a sablonokat.
Végülis az 54 darab nyílásra 7 vagy 8 féle sablon készült, amit visszahoztunk a műhelybe, azokból papír sablonokat készítettünk (körberajzoltuk a sablont), szerkesztettük, végül nagy nehezen sikerült bevinni a tervezőszoftverbe, ahol aztán a tényleges tervezés el tudott kezdődni. A 3D lézerszkennelés előtt ez volt a folyamatunk. Röviden összefoglalva egy több hetes felmérés, sablon készítés és rajzolás előzte meg, hogy egyáltalán érdemben el tudjuk kezedni foglalkozni a gyártmánytervezéssel. Persze ez egy szélsőséges példa, de jól mutatja, hogy milyen esetekben döntünk a 3D lézerszkenner és a pontfelhő-alapú felmérés használata mellett.
A 3D szkenneres felmérés esetén a helyszínen pár óra alatt készített fotorealisztikus, színes pontfelhőt egy az egyben tudjuk betölteni a háromdimenziós tervezőprogramunkba, ahol pillanatok alatt készíthetünk alaprajzokat, homlozati rajzokat, ami a nyílászáró tervezés közvetlen bemenete.
Azok a projektek, ahol bérszkenneltek nekünk, sokszor már délelőtt, de jellemzően 1 napon belül megtörténik a felmérés és a nap végén úgy adjátok át a szűrt, tisztított, színes pontfelhőt, illetve a panoráma képnézegetőt, hogy mi másnap ezeket az adatokat rögtön be tudjuk tölteni a tervezőszoftverbe és a nap végére rendelkezésre állnak a nyílások milliméterre pontos méretei.
A pontfelhő tehát a tervezési folyamat közvetlen bemenete, a rajzkészítések alapja. Más partnereinknél azonban olyannal is találkoztam, hogy egy a megrendelő és a kivitelező közötti vita rendezésében is a 3D pontfelhő volt a kulcs. Nálatok volt-e olyan eset, hogy a 3D lézerszkenner pontfelhővel tudtátok bizonyítani az igazatok?
Igen, volt már rá példa. Éppen a már többször említett belvárosi tetőtéri szint felmérésénél egyik nagyon hosszú homlokzatánál történt meg, ahol a tető függőleges síkba fordult át. Nekünk ezen a homlokzaton található nyílást kellett felmérnük és elkészíteni a gyártmányterveket.
Bár a terveken a nyílás magassága a teljes, 40 méteres hosszon változatlan volt, azonban az elkészült nyílás magassága az egyik végétől a másik vége felé haladva folyamatosan csökkent. Egyszerűen megfogalmazva a nyílás magassága az elején és a végén teljesen más volt. Mi ezt a 3D szkenneres felmérésből kapott adatokban világosan láttuk, a gyártmánytervezésnél figyelembe vettük és jeleztük a megbízónak, hogy eltérést tapasztaltunk a tervekhez képest.
A megbízó jelezte, hogy nem ért egyet velünk, ezért közösen kimentünk a helyszínre és hagyományos kézi eszközökkel végigmértük a nyílást és kiderült, hogy igazunk volt, valóban szűkült a nyílás. Ha ebben az esetben a tervezett magasságra készítettük volna el a nyílászárót, az kifejezetten költséges hiba lett volna, de – köszönhetően a 3D pontfelhőnek – az eltérést már a tervezőasztalnál észrevettük, jeleztük és módosítva a gyártmányterveket, a nyílásba tökéletesen illeszkedő terméket tudtunk beépíteni.
Mennyi idő alatt készítesz a pontfelhőből gyártmánytervet?
A pontfelhő állomány tervező szoftverbe való betöltését követően beállítom a szükséges nézeteket, létrehozom a metszeteket és ezt követően a tervezési folyamat már gyerekjáték. Az én tapasztalataim szerint nagyjából 1 nap alatt lehet készíteni egy jó 3D modellt a pontfelhőből. 2024-re lényegében ott tartunk, hogy egy napon belül elkészül a helyszíni 3D szkennelés és másnap pedig kész egy olyan modell, amiben már lehet dolgozni. A gyártmánytervezés természetesen a nyílászáró bonyolultságától függ, de a cégünknél rendelkezésre álló tervezőszoftverek segítségével ez is napokon belül elkészül.
Összességében kijelenthető, hogy a 3D lézerszkennelés jelenősen gyorsítja a felmérési folyamatot, illetve az elkészült digitális pontfelhő állomány hatékony modellezést, rajzkészítést, gyártmánytervezést tesz lehetővé.
Hogyan értékelitek az együttműködésünket a 3D lézerszkenner bérmérés kapcsán?
Ma már ez történelem, de ha jól emlékszem, 2020. januárjában találkoztunk először és azóta számos budapesti és Pest megyei kisebb és nagyobb projektet valósítottunk meg közösen. Nagyon szeretünk veletek dolgozni, hiszen mondhatjuk, hogy kiváltotok nekünk egy kollégát, ha úgy vesszük a kollégáink vagytok. Mert azt az időt, amit az utazásra, illetve magára a felmérésre szánnák, azt a projekten dolgozó kollégák másra tudják fordítani és ezért nagyon hálásak vagyunk. Plusz munkaerőt kapunk veletek. Eddig bármilyen mérési feladatot meg tudtatok oldani nekünk, ráadásul nagyon rövid határidővel és rugalmasan, amiért külön hálásak vagyunk.
Költség oldalról mennyire tudjátok bele kalkulálni a projektekbe lézerszkennelést? Van-e olyan projekt méret, ami alatt nem érdemes használni a 3D lézerszkennert?
Ezt elég nehéz megmondani. Alapvetően egy „egy-ajtós” projekt esetében nem alkalmazunk 3D lézerszkennert, mivel az egyszerű nyílás-geometria miatt kézi eszközökkel is gyorsan és kellő pontossággal meg tudjuk mérni a tervezésnél használt méreteket. De akkor, amikor látjuk, hogy jön egy nagyobb projekt, mindig számolunk a 3D felmérésre és számítunk rátok. Közepes és nagyobb projekt méreteknél egyértelműen kijelenthető, hogy a 3D szkennelés visszahozza az árát. Az az idő, amit nekünk nem kell felmérésre szánni, az nekünk egy nagyon értékes idő. Valamint ne felejtsük el, hogy a 3D pontfelhő birtokában költséges hibáktól óvhatjuk meg magunkat, nem is beszélve arról a korábban már említett szempontról, hogy a 3D szkenner rögzíti a nyílás teljes környezetét is, így biztosan nem fordulhat elő, hogy egy-egy hiányzó méret miatt kell visszamenni a helyszínre. Nagyobb projekteknél bizosan nem esünk nek a munkának 3D szkennelés nélkül.
Ha önnek is szüksége van 3D lézerszkennelésre, keressen minket bizalommal!
3D lézerszkenner bérmérés az ország egész területén és Európában. Keresse bizalommal a Sidex Trade Kft.-t:
Új hozzászólás:
Korábbi hozzászólások:
Ehhez a cikkhez/bejegyzéshez még nem érkezett hozzászólás!
|